- » Prof. dr hab. Elżbieta Hurnik
- » Prof. dr hab. Anna Wypych–Gawrońska
- » Prof. dr hab. Agnieszka Czajkowska
- » Prof. dr hab. Adam Regiewicz
- » Prof. dr hab. Robert K. Zawadzki
- » Dr hab. Urszula Cierniak, prof. UJD
- » Dr hab. Barbara Szargot, prof. UJD
- » Dr hab. Anna Majkiewicz, prof. UJD
- » Dr hab. Anna Szyndler, prof. UJD
- » Dr hab. Artur Żywiołek, prof. UJD
- » Dr hab. Bartosz Małczyński, prof. UJD
- » Dr hab. Katarzyna Janus, prof. UJD
- » Dr hab. Joanna Ławnikowska-Koper, prof. UJD
- » Dr Olga Binczyk
- » Dr Anna Cholewa-Purgał
- » Dr Elżbieta Wróbel
- » Dr hab. Joanna Warońska-Gęsiarz
- » Dr Beata Łukarska
- » Dr Agnieszka Pobratyn
- » Dr Agnieszka Reszka
- » Dr Ewelina Mika
- » Dr Anna Janek
- » Dr Przemysław Sznurkowski
- » Dr Leszek Będkowski
- » Dr Krzysztof Czajkowski
- » Dr Konrad Ludwicki
- » Mgr Katarzyna Zwolska-Płusa

Pracownicy » Prof. dr hab. Adam Regiewicz
|
Adam Regiewicz
Konsultacje: środy 11:00-13:00 Pokój 406
Prowadzone zajęcia: Komparatystyka literacka, Komparatystyka kulturowa, Media w Polsce i na świecie, Podstawy badań medioznawczych, Dydaktyka języka polskiego, Komunikacja międzykulturowa, Teorie kultury audiowizualnej |
Ukończył filologię polską na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Śląskiego.
W 2018 otrzymał tytuł profesora zwyczajnego w dziedzinie nauk humanistycznych.
W latach 1996-2011 pracował w II Liceum Ogólnokształcącym w Zabrzu jako nauczyciel języka polskiego oraz wicedyrektor ds. liceum. Od 2003 do 2008 był wykładowcą w WSD O.O. Kapucynów w Krakowie, a od 2010 r. jest związany z Uniwersytetem Humanistyczno-Przyrodniczym im. Jana Długosza w Częstochowie. Od 2012 r. do 2019 r. pełnił funkcję Dyrektora Instytutu Filologii Polskiej oraz kierownika Zakładu Teorii Literatury i kierownika Pracowni Komparatystyki Kulturowej. Po zmianie struktury uczelni 1.10.2019 r. został powołany na Dyrektora Instytutu Literaturoznawstwa. W 2018 r. został powołany na stanowisko Dyrektora Programowego Wydawnictwa UJD.
Naukowo zajmuje się badaniem zjawisk na pograniczu literaturoznawstwa i komparatystyki kulturowej. Pierwszą przestrzenią badawczą jest mediewalizm, oparty na znajomości kultury średniowiecza w odniesieniu do czasów współczesnych, szczególnie popkultury. Druga przestrzeń badawcza związana jest z antropologią i kulturą współczesną badanymi w perspektywie chrześcijaństwa jako paradygmatu kulturowego Europy i jego kryzysu w dobie sekularyzmu. Podejmuje kwestie związane z kerygmatycznością przekazów kulturowych (filmu, przekazów medialnych, reklamy) w ramach szeroko pojętych badań postsekularnych. Trzeci obszar badawczy wiąże się z językiem współczesnej kultury, która operuje kodem audiowizualnym. W tej perspektywie mieszczą się zainteresowania filmem, relacją literatury i filmu, a także muzycznością kulturowym badaniem odgłosów, poprzez które można czytać rzeczywistość obyczajowo-społeczną.
Ponadto zajmuje się:
Jest autorem ponad 100 publikacji, działa w kilku towarzystwach naukowych (m.in. Polskim Stowarzyszeniu Komparatystyki Literackiej). W 2018 r. wszedł w skład Jury Ekumenicznego Warszawskiego Festiwalu Filmowego.
Działa też w środowisku nauczycielskim, dla którego przygotowuje popularne propozycje dydaktyczne czy to w postaci wykładów, warsztatów, czy też w formie scenariuszy lekcyjnych publikowanych w Wydawnictwie Literackim czy GWO (Gdańskim Wydawnictwie Oświatowym). Jest współautorem podręczników do liceum wydawanych przez GWO.
W 2017 zadebiutował jako autor powieści kryminalnej Kamienica przy Antycznej, która ukazała się w wydawnictwie Silesia Progress. W 2020 wyszła jego kolejna książka kryminalna Ucieczki Jakuba Krafta (wyd. Nova Res) Działa także muzycznie, koncertując i nagrywając płyty (Yonati, Tetramorfy, Dzieci na Drodze).
Najważniejsze (wybrane) publikacje:
Monografie
Artykuły:
Książki pod redakcją:
|